Botox Dolgu

Dolgu maddeleri güvenli ve doğal volume veren maddelerdir. Derıdeki çizgileri ve kırışıklıkları doldurarak yüz hatlarını gençleştirirler. En çok kullanılan hyaluronik asit bazlı dolgular olup vücutta normalde doğal olarak bulunan bir madddedir. Yaşla birlikte azalır. Genç ciltte yoğun miktarda bulunan hyaluronik asit buzdolabındaki donmuş jele benzetilirken yaşlandıkça erimiş jele döner Hyaluronik asit dermiste bulunduğu alanda molekül çapının 1000 katı kadar su tutarak gerginliği ve dolgunluğu sağlar Bu yoğunluk azaldıkça cildin içi boşalır, çizgilenme, kırışıklık oluşumu ve kuruluk gözlenir.

DAHA ÇOK HYALURONİK ASİT:DAHA GENÇ GÖRÜNÜM
Derinin alt katmanı yani dermis 2 tip protein fiberi içerir; Kollagen ve Elastin Bu fiberler derinin pek çok derinin destek katmanını oluştururlar. Fiberleri evinizin duvarlarına benzetebilirsiniz, duvarlar zayıfladıkça sarkma başlayacaktır. Kıl folikülleri, yağ bezleri ter bezleri ve kan damarlarında daha yoğun olarak bulunurlar. Siz gençken vücudunuz herseyi hidrate ederek bu proteinlerin etrafını kaplar ve adeta Hyaluronik asit okyanusu oluşturur ve inanılmaz destek molekülü olarak cildinizi gergin ve genç tutar Hidrasyon azalmaya başladıkça ki bu tüm katmanları etkiler; Yaşlanmaya başlarız. Bu komponentler zayıflar ve deri yapıcı elastikiyetini kaybeder.

Zaman , güneş, sigara, çevresel kimyasallara maruziyet ile kolajen, elastin ve vital hyaluronik asitimizi kaybederiz. Yeniden kaybettiklerimizi kazandırabılırsek deri sıkılığını ve gerginliğini kazanacaktır.

Son yıllarda teknolojik gelişmeler Hyaluronik Asiti lab. Ortamında ürettirmeye ve daha uzun süre kalıcılıgını sağlamaya olanak sağlamıştır. Hyaluronik asit hidrasyonun en önemli parçası olup dünya varoldugundan beri hatta dinazorlardan bugüne en önemli bilimsel gelişmelerle ihtiyacımız olan bu molekülü bizim hizmetimize sunarak yaşlanmayı durdurmayı ve yeniden yapılanmayı mümkün kılmıştır.

Dolgu maddeleri nasıl çalışır?

Hyaluronik asit yüzdeki volüme kaybını restore eder, sağlıklı ve genç görünüm sağlar; Hatta yüzün yapılandırılması için kullanılır olmuştur. İnce çizgi, derin katlantıları doldurmak ve yaşlandıkça aşağıya dogru inen yorgun ve mutsuz görünümü düzeltmek için volume saglamak amacıyla kullanılır. Aynı zamanda yüz dışında yaşlanan eller, dekolte ve hatta göğüs bölgesini yapılandırmak içinde kullanılabilmektedir.

Dolgu nasıl uygulanır?

Deriye lokal olarak anestezik krem sonrası cildi temizledikten sonra ince uçlu özel enjektörlerle veya özel kanüller yardımıyla deriye enjeksiyon yoluyla uygulanır. İnce çizgi ve yüzeyel hacim eksiklikliklerinde daha az yoğun materyaller tercih edilirken, daha cok volume gerektiren alanlarda daha yoğun materyaller tercih edilir.

Dolgu nerelere uygulanır?

Yüzbölgesinde en çok kullanım alanı burun, ağız köşeleri, dudak kenarındaki çizgilenmeler, kaş arası, elmacık kemikleri, burun biçimlendirmede, şakak bölgesi, çene ve yüz ovalidir. Bunun dışında el üzeri, dekolte ve meme dokusunda volüme sağlanmasında kullanılır.

Botox (Botulinum toksini) Nedir ?
dolguClostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir. Botoksun, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyip, sinirler ile hedef organı arasındaki iletimi durduran bir etki mekanizması vardır.

Sinir iletiminin durması, sinirin ulaştığı organın işlevlerinin azalmasını ya da tamamen kaybolmasını sağlar. Laboratuvar ortamında da üretilebilinen bu madde uzun yıllar medikal tıpta değişik hastalıklarda kullanılmış olup günümüzde estetik amaçlı uygulamalar sınıfında oldukça popüler hale gelmiştir.

Botoks’un etki mekanizmasından tıpta birçok alanda yararlanılmaktadır. Plastik cerrahi alanında ise genellikle mimik kaslarının hareketleri ile ortaya çıkan yüzdeki çizgilenmeleri azaltmak ve aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacı ile kullanılır.

Botox neden uygulanır?
Kozmetik cerrahide Botoks  yüzdeki yatay alın kırışıklıkları, iki kaş arası dik çizgiler, göz çevresi kırışıklıklarını yok etmek , kaş kaldırma amacı ile uygulanmaktadır.

Bunun dışında burun üzeri ve üst dudakta olan kırışıklıklarda, yüzdeki asimetrilerde, boyundaki çizgiler ve platysmal bantların giderilmesinde kullanılır.

Botoks yüzdeki kırışıklıkları gidermesi yanında yoğun koltukaltı, el terlemesi durumlarında son derece etkili sonuçlar vermekte olup,  migren tedavisin de başarıyla uygulanmakta olup cerrahi gereken bazı hastalara bunu operasyon olmadan verebilmektedir.

Botox uygulama yöntemi ve tedavi süreleri
Botoks’un en önemli avantajı cerrahi uygulamaya gerek kalmadan bu bölgedeki kırışıklıkları 6 ay süreyle yok etmesidir. Küçük bir iğne ile bölgeye ilaç verilmesinden 3-7 gün sonra verilen bölgelerdeki kırışıklık oluşturan kas hareketleri durur ve böylece bu bölgelerdeki kırışıklıklar kaybolmuş olr. Hastaya hiçbir zararlı etkisi yoktur. 6. ayın sonunda hasta tekrar kas hareketlerini kazanır.

Sadece gebelik, emzirme dönemi ve bazı kas hastalıkları olması durumunda uygulanmaz Botoks tedavisi tekrarlanarak yüzdeki kırışıklıklar tekrar giderilir, hasta arzu ettiği sürece bu tedaviye devam edilir. Tekrarlayan uygulamaların hastada zararlı bir etkisi oluşmaz. Botoks uygulamaları günümüzde kullanım kolaylığı ve hastanın iş ve sosyal aktivasyonlarını engellemediği için son yıllarda popüler hale gelmiş ve kırışıklıkların düzeltilmesi amacıyla sıkça kullanılmaktadır.

Botox nasıl etki eder?

beautician giving injection of botox on female lips

Yüz hareketlerini yapmamızı sağlayan kaslar, üzerlerindeki deriye bağlıdırlar. Yıllar süren mimikler sonucu, kaslar deride gözle görülür çizgiler ve kırışıklıklar oluştururlar.

Kasa hareketi yaptıran sinir uçlarından kaslara geçen asetil kolin adlı kimyasaldır. Botox maddesi hareketleri kısıtlanmak istenen kas grubu bölgesine enjekte edilir. Sinir uçlarına yerleşen madde asetil kolinin tutularak kaslara geçmesini engeller ve kas hareketini belirli bir süre için sınırlar. Hareketi kısıtlanan kaslar gevşer bu bölgedeki kırışıklıklar kısa süre içinde kaybolur, daha huzurlu ve daha genç görünüm ortaya çıkar.

Botox yapılan bir alın daha düz, kırışıksız gözükür. Kaşlar daha az hareket eder ve kaş çatmak zorlaşır. Üçüncü aydan sonra bu etki azalır ve kaslar altıncı aya doğru yavaş yavaş eski hareketlerine dönerler. Tekrarlayan uygulamalar sonucu zaman içinde giderek daha uzun süreli etkiye sahip olarak botoks özellikle yüzün üst kısmındaki yaşlanmayı ciddi şekilde yavaşlatır.